Lütfen Anasayfa için Tıklayınız >>>
ANASAYFA SSS ÇEVRE KÜTÜPHANESİ BASIN ODASI BASIN ODASI KVKK İLETİŞİM Lütfen TEMA Facebook Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Twitter Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Youtube Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen Sayfası için Tıklayınız >>> ENGLISH
Anasayfa Duyurular
Basın Açıklamaları
Bizden Haberler
İşbirliklerimiz
Takvim
Lütfen TEMA Twitter Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Facebook Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Youtube Sayfası için Tıklayınız >>>
Çanakkale'ye Sahip Çık
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Çanakkale'ye Sahip Çık

Domatesi, kirazı, zeytini, şeftalisi ile Türkiye’nin gıdasını üreten Çanakkale, kömürlü termik santral tehdidi ile karşı karşıya. “Dur!” demezsek Çanakkale’ye 12 yeni kömür santrali gelecek!

2012'nin kömür yılı ilan edilmesinin ardından kömür madenciliği ve kömürlü termik santraller konusunda çalışmalar hızlandı. Bu kapsamda kömür yatırımları için odağa alınan Çanakkale'de hali hazırda çalışan 3, inşa halinde ise 1 termik santral bulunuyor, 12 yeni kömür santralinin de yapılması planlanıyor.

Kömürlü termik santraller yaşamı tehdit ediyor

Kömürlü termik santraller en büyük hava kirliliği kaynağı ve hava kirliliği kalp, akciğer ve solunum yollarını etkileyerek akciğer kanseri, mesane kanseri, felç, KOAH ve astım gibi hastalıklara neden oluyor. Yapılan çalışmalar kömürlü termik santrallerin olduğu yerlerde insan ömrünün 10 yıl kısaldığını gösteriyor. Sağlık ve Çevre Birliği HEAL’in yaptığı çalışmaya göre kömürlü termik santrallerden kaynaklanan hava kirliliği Türkiye’ye bugüne kadar her yıl 2,9 - 3,6 milyar USD arasında sağlık maliyetine neden oldu. Termik santraller temiz hava hakkımızı gasp ediyor.

Atıklar toprağa, suya ve gıda zincirine karışıyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre termik santrallerden kaynaklanan atığın sadece %65’i kül barajında depolanabiliyor. Geri kalanı rüzgarla uçuşup toprağa, suya ve gıda zincirine karışarak hem ekosisteme hem de insan sağlığına zarar veriyor. Çünkü termik santrallerin atıkları kül ve cüruf, ağır metal içeriyor. Santrallerin neden olduğu bu zehirli gazlar ve uçucu küller, tarım arazilerinin verimini düşürüyor, su kaynaklarını kirletiyor. Termik santraller su hakkımızı, gıda hakkımızı gasp ediyor.

Kömür geleceğimizi ipotek altına alıyor

Türkiye iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek bölge olan Akdeniz Havzası’nda yer alıyor. İklim değişikliğinin en büyük nedeni ise kömürlü termik santrallerden kaynaklanan sera gazı emisyonları. TÜİK verilerine göre, 2013 yılında sera gazı emisyonları içinde en büyük payı %67,8 ile enerji kaynaklı emisyonlar oluşturuyor. Uluslararası Enerji Ajansı tarafından iklim değişikliği ile mücadele için dünyadaki mevcut kömür rezervlerinin %82’sinin yer altında bırakılması gerektiği kabul edilirken, yenilenebilir kaynaklardan enerji üretmenin maliyeti her gün düşerken Türkiye kömüre dayalı enerji politikalarına devam ediyor.

Kömürlü termik santrallere neden “Hayır!” diyoruz!

  • Kömürlü termik santraller neden oldukları hava kirliliği nedeniyle solunum sistemi, kalp - damar sistemi hastalıklarına, kanser ve sinir sistemi hastalıklarına neden oluyor.
  • Kömürlü termik santraller bulundukları yerde neden oldukları sağlık etkileri nedeni ile insan ömrünü 10 yıl kısaltıyor. Sadece 2010 yılında Türkiye'de dış ortamda partikül madde (PM) ve ozona yani hava kirliliğine maruz kalma nedeniyle 28.924 kişi zamanından önce hayatını kaybetti.
  • Kömürlü termik santraller neden oldukları zehirli gazlar ve uçucu küllerle, asit yağmurları ile tarım arazilerinin verimini düşürüyor, su kaynaklarını kirletiyor.
  • Planlanan kömürlü termik santral projeleri, hava, su, toprak varlıklarına etkileri bakımından kümülatif olarak değerlendirilmiyor, tekil projeler olarak değerlendirip etkileri olduğundan az gösteriliyor.
  • Kömürlü termik santral yatırımları için enerji ihtiyacını karşılamak, enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmak gerekçe gösteriliyor. Oysa ki bu santraller ithal kömürle çalışacak tesisler. Dolayısıyla kömürlü termik santraller inşa etmek yerine enerji verimliliği/tasarrufuna yönelik önlemler alınmalı, enerji üretim yatırımlarında yenilenebilir enerji tesisleri önceliklendirilmeli.

Çanakkale’ye sahip çıkmak, kömürlü termik santrallere “Dur!” demek için siz de bize destek olun:

Kömürlü termik santrallerle ilgili Çanakkale İl Temsilciliğimizin yürüttüğü faaliyetlere destek vermek için İl Temsilcimiz Başar Uymaz Tezel (bsruymaz@gmail.com/ (532) 206-0177) ile iletişime geçebilir, aktif gönüllümüz olabilirsiniz.

Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ÇED süreci devam eden termik santrallerle ilgili itirazlarınızı iletin. Dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Çanakkale’de yaşamıyorsanız change.org üzerinden yürüttüğümüz kampanyamıza destek verebilirsiniz: change.org/canakkaleyesahipcik

SEN DE TOPRAĞINA, SUYUNA, HAVANA SAHİP ÇIKMAK İÇİN “KÖMÜRE HAYIR!” DE!

Lütfen Uluslarası İşbirlikleri için Tıklayınız >>>

Halaskargazi Mah.Halaskargazi Cad.No:22 Kat:5-6-7 
34371 Şişli | İstanbul

Tel: 0 (212) 291 90 90 | Fax: 0 (212) 284 95 93