Lütfen Anasayfa için Tıklayınız >>>
ANASAYFA SSS ÇEVRE KÜTÜPHANESİ BASIN ODASI BASIN ODASI KVKK İLETİŞİM Lütfen TEMA Facebook Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Twitter Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Youtube Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen Sayfası için Tıklayınız >>> ENGLISH
Anasayfa Duyurular
Basın Açıklamaları
Bizden Haberler
İşbirliklerimiz
Takvim
Lütfen TEMA Twitter Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Facebook Sayfası için Tıklayınız >>> Lütfen TEMA Youtube Sayfası için Tıklayınız >>>
TEMA Vakfı, GEF NGO’ya Türkiye’den Üye İlk Çevre Kuruluşu Oldu
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 
Sayın Temsilcilerimiz ve Gönüllü Sorumlularımız,

Vakfımızın kuruluşunun 20.yılında uluslararası alandaki ağlarına bir yenisi eklenmiştir. GEF NGO** (Küresel Çevre Fonu* Sivil Toplum Kuruluşları Ağı)’Ağı’na Nisan ayında yaptığımız üyelik başvurusu 25 Haziran 2012 tarihiyle kabul edilmiştir. Böylelikle, TEMA Vakfı GEF NGO’ya Türkiye’den üye ilk çevre kuruluşu olmuştur. GEF NGO’ya Türkiye’den TEMA’nın yanı sıra TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı) üyedir.

TEMA Vakfı, GEF NGO üyesi olarak GEF programlarının geliştirilmesi ve uygulanmasına katkı sağlamak, ağdaki diğer üyelerle bilgi ve deneyim paylaşımını sağlamak, ağ aktivitelerinde yer almakla yükümlü olacak. Böylelikle, TEMA Vakfı, GEF aktivite ve politikaları, fon kaynakları ve kapasite geliştirme olanakları hakkında güncel haberlere erişebilecek. Aynı zamanda GEF STK Danışma ve GEF Kongre Toplantılarına katılımcı, GEF Konseyi toplantılarına gözlemci olarak katılarak, GEF politikalarını etkilemede söz sahibi olacak.

*Küresel Çevre Fonu (Global Environment Facility -GEF)
BM Kalkınma Programı (UNDP), BM Çevre Programı (UNEP) ve Dünya Bankası tarafından yönetilen, ortak bir çevre programıdır.
GEF'in misyonu küresel çevrenin korunmasıdır. Yerel ile küresel çevre sorunları, ulusal ile uluslararası kaynaklar arasındaki bağı kurmayı amaçlar. Görevi, idaresi, yönetimi ve iç usulleri, 1992 yılında Rio de Janeiro'da düzenlenen Dünya Zirvesi çıktılarına dayanır. Dört odak alandaki -biyolojik çeşitlilik, iklim değişikliği, uluslararası sular ve ozon tabakasının delinmesi- projelere fon sağlayarak küresel çevre faydaları sağlamak amacı ile kurulmuştur. Bu odak alanlara, sonraki yıllarda, toprak bozulması, kalıcı organik kirleticiler (POPs) odak alanları da eklenmiştir.

** Küresel Çevre Fonu Sivil Toplum Kuruluşları Ağı (GEF NGO)
GEF Konseyinin kararı doğrultusunda Mayıs 1995 tarihinde kurulmuştur. Amacı, sivil toplum kuruluşları ile GEF Sekreteryası, GEF Konseyi GEF Meclisi ve diğer ortak kuruluşlarla iletişim ve ortaklıkların kurulması ve geliştirilmesidir. Çevre ve sürdürülebilir kalkınma konularında çalışan sivil toplum kuruluşlarından oluşur.

Saygılarımızla,

M. Serdar Sarıgül
TEMA Vakfı Genel Müdürü ve İcra Kurulu Üyesi
Lütfen Uluslarası İşbirlikleri için Tıklayınız >>>

Halaskargazi Mah.Halaskargazi Cad.No:22 Kat:5-6-7 
34371 Şişli | İstanbul

Tel: 0 (212) 291 90 90 | Fax: 0 (212) 284 95 93